Odkrycia w Polsce

Dział dotyczący badań archeologicznych, etycznego poszukiwania skarbów i eksploracji
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Ciekawy artykuł o początkach Polski, gdzie i kiedy się zaczęło wg ostatnich badań:

https://www.onet.pl/informacje/wielka-historia/kiedy-naprawde-powstalo-panstwo-polskie-oto-co-mowia-najnowsze-badania/t54lvbv,30bc1058

Obrazek

 
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Barabaszu pierwszą stolicą Polski mógł być Giecz. Widzę, że w przypisach do art. jest prof. Buko, który jest zwolennikiem wielkomorawskiego pochodzenia dynastii. W każdym razie te ustalenia pokrywają się z tym co pisał Gall. Przodkami Mieszka byli Siemowit, Leszek, Siemomysł. Ten ostatni utworzył państwo, którym władał jego syn. Cozac w "Ukrytym gnieździe dynastii" twierdził, że pierwotną siedzibą był Kalisz. Warto sobie odtworzyć wszystkie odcinki.
 
 
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Ater »

Fantomas pisze: 13 kwie 2023, 17:53 Barabaszu pierwszą stolicą Polski mógł być Giecz. Widzę, że w przypisach do art. jest prof. Buko, który jest zwolennikiem wielkomorawskiego pochodzenia dynastii. W każdym razie te ustalenia pokrywają się z tym co pisał Gall. Przodkami Mieszka byli Siemowit, Leszek, Siemomysł. Ten ostatni utworzył państwo, którym władał jego syn. Cozac w "Ukrytym gnieździe dynastii" twierdził, że pierwotną siedzibą był Kalisz. Warto sobie odtworzyć wszystkie odcinki.
 
 

 
W czasach gdy władcy byli "dux ambulans" pojęcie stolicy staję nieoznaczone. Zastanawiam się na podstawie czego stworzono w/w mapę. Jeśli na grodach które miały wały hakowe, to dlaczego nie ma Płońska?  Według badań dendrologicznych, taki gród w Nasielsku był budowany w latach 835-850 czyli 100 lat przed Gnieznem.
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

Ater wiadomo, że stolicą w takim sensie, w jakim rozumiemy dziś wówczas nie istniała. Władca przemieszczał się pomiędzy głównymi grodami swojego państwa. Chodziło mi bardziej o siedzibę rodu, tzn. miejsce, z którego rozpoczęto ekspansje. Płońsk znajdował się i wtedy i teraz poza kolebką państwa Piastów tj. poza Wielkopolską. To nie znaczy przecież, że nie mógł powstać przed ekspansją Piastów jako gród/warownia plemienna. Podobne jak Kraków, Łęczyca i wiele innych.
 
 
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Zapraszam na mój wykład w Muzeum Archeologicznym w Łodzi, 18 maja, to jest w czwartek za dwa tygodnie, o godzinie 18.00. Wykład jest częścią cyklu "Muzeum dla dorosłych". Miałem już ten temat wykładu w Brześciu Kujawskim, we wrześniu na festynie archeologicznym.
Tu jest o tym napisane: https://www.maie.lodz.pl/pl/edukacja-1/ ... doroslych/
Potem mam nocleg  w pokojach gościnnych w budynku muzeum. Sprawdzę czy  eksponaty w nocy ożywają, jak na filmie "Noc w muzeum". 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 6):
Barabasz (05 maja 2023, 21:23) • Czesio1 (06 maja 2023, 07:06) • TomaszL (06 maja 2023, 12:09) • johny (06 maja 2023, 17:37) • Hanka (07 maja 2023, 19:21) • Fantomas (20 maja 2023, 15:45)
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Niech żałuje kto nie był. Przyszło chyba z 70 osób. W Krakowie nigdy nie mam tylu słuchaczy.

Obrazek

Głównie kobiety. Były złośliwe pytania od nielicznych mężczyzn - "Jaka płeć częściej używa trucizn ?"
Tu panie ogladają zestaw trucizn które przywiozłem.

[url=https://postimaem, ges.org/]Obrazek[/url]

Dzięki uprzejmości panów z ochrony, mogłem sprawdzić czy eksponaty w nocy ożywają. Dział archeologiczny był niedostępny, ale w dziale etnograficznym było więcej figur do ożywienia

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niestety nic nie ożyło, może należało przyjść o północy, a nie o 22 ? Ale potem nie mogłem, bo dostałem informację, że wyjście poza pokój gościnny uruchamia alarm.
A taki miałem rano widok z okna:

Obrazek

Podobno remont placu przy Muzeum Archeologicznym trwa już od roku. 
 
Za ten post autor TomaszK otrzymał podziękowania (total 3):
Czesio1 (20 maja 2023, 12:36) • TomaszL (20 maja 2023, 13:08) • Fantomas (20 maja 2023, 15:46)
Awatar użytkownika
johny
Moderator
Moderator
Posty: 11645
Rejestracja: 09 lip 2013, 14:30
Miejscowość: Łódź
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 241 razy
Otrzymał podziękowań: 198 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: johny »

Bardzo chciałem się wybrać, ale Michał grał wczoraj mecz. Ten remont to jakaś masakra...
POLEXIT!
... To live is to die... - Cliff Burton
volenti non fit iniuria!
When you walk through a storm, Hold your head up high, And don`t be afraid of the dark. At the end of a storm, There`s a golden sky...
Awatar użytkownika
Czesio1
Administrator
Administrator
Posty: 16384
Rejestracja: 07 lip 2013, 14:00
Tytuł: Ojciec Prowadzący
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 386 razy
Otrzymał podziękowań: 195 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Czesio1 »

TomaszK pisze: 19 maja 2023, 19:14 Były złośliwe pytania od nielicznych mężczyzn - "Jaka płeć częściej używa trucizn ?"

 
I co odpowiedziałeś TomaszKu?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszL »

Czesio1 pisze: 20 maja 2023, 12:37
TomaszK pisze: 19 maja 2023, 19:14 Były złośliwe pytania od nielicznych mężczyzn - "Jaka płeć częściej używa trucizn ?"


 
I co odpowiedziałeś TomaszKu?

 
W kontekście tego pytania pozwolę sobie zażartować z samego siebie: ja nie pozwalam  "przemęczać" się mojej żonie przy przygotywywaniu dla mnie posiłków. Bo to wrzątek nie ma 100 stopni Celsjusza (raz dostałem herbatę zalaną wodą o temp. pokojowej) albo potrawa nie jest odpowiednio podgrzana. Po co kłócić się z tego powodu. I oczywiście (teraz ten kontekst) .... śpię spokojniej :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszL »

TomaszKu - gratuluję !!! Twoje wykłady sa bardzo ciekawe. Tematyka i sposób przekazywania wiedzy tworzą niepowtarzalną całość.

Ja tylko mogę dodać, że ostatnio też byłem w Łodzi i też załapałem się na ciekawą sytuację godną zdjęcia:
Łódź.png
 
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ater
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 531
Rejestracja: 05 sie 2017, 22:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 27 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Ater »

TomaszL pisze: 20 maja 2023, 13:13
Czesio1 pisze: 20 maja 2023, 12:37
TomaszK pisze: 19 maja 2023, 19:14 Były złośliwe pytania od nielicznych mężczyzn - "Jaka płeć częściej używa trucizn ?"



 
I co odpowiedziałeś TomaszKu?


 
W kontekście tego pytania pozwolę sobie zażartować z samego siebie: ja nie pozwalam  "przemęczać" się mojej żonie przy przygotywywaniu dla mnie posiłków. Bo to wrzątek nie ma 100 stopni Celsjusza (raz dostałem herbatę zalaną wodą o temp. pokojowej) albo potrawa nie jest odpowiednio podgrzana. Po co kłócić się z tego powodu. I oczywiście (teraz ten kontekst) .... śpię spokojniej :)

 
TomaszL lepiej uważać co się mówi:
Za ten post autor Ater otrzymał podziękowanie:
TomaszL (22 maja 2023, 23:12)
Awatar użytkownika
TomaszL
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 1748
Rejestracja: 14 lip 2016, 10:19
Miejscowość: wielkopolskie
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 473 razy
Otrzymał podziękowań: 157 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszL »

Tak, lepiej uważać co się mówi. Wolę umrzeć w sposób klasyczny niż być (po nietypowej śmierci) obiektem zainteresowań np. studentów medycyny z powodu "komentarza dotyczącego zimnego wrzątku". A jeszcze mógłbym zaginać i być odnaleziony przez Archeologów - nie chcę w ten sposób generować Odkryć w Polsce :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Fantomas
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 2617
Rejestracja: 30 lip 2018, 09:44
Podziękował;: 139 razy
Otrzymał podziękowań: 134 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Fantomas »

TomaszK szkielet mężczyzny, który żył 7000 lat temu odkryto w okolicach Krakowa. Coś kojarzysz?
TomaszK
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 8827
Rejestracja: 09 lip 2013, 18:42
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 47 razy
Otrzymał podziękowań: 366 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: TomaszK »

Tak, przy wymianie kostki brukowej na rynku w Słomnikach. Ale jak zmarł z przyczyn naturalnych to do mnie nie trafi. Kultura ceramiki wstęgowej rytej. 
 
Awatar użytkownika
VdL
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 4799
Rejestracja: 29 maja 2014, 23:05
Miejscowość: dokąd
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 129 razy
Otrzymał podziękowań: 89 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: VdL »

TomaszK pisze: 05 maja 2023, 20:13 Zapraszam na mój wykład w Muzeum Archeologicznym w Łodzi, 18 maja...

 
TomaszKu, mam prośbę, jeśli bedziesz wybierac sie do Łodzi zdzwonmy się. 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

WOW! Pod wrażeniem dużym! Nawet będą rekonstruować wygląd wojowników? Jakie oczy mieli i włosy? WOW!

https://www.tvp.info/72602451/bitwa-pod ... wcy-badaja
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Na Kujawach w Kaczkowie (pomiędzy Inowrocławiem a Toruniem) odkryto ślady pradawnych konstrukcji rytualnych z przed 6000 lat.
Coś a'la Stonehenge tylko, że z drewna.

Obrazek

Więcej tutaj: >>>National-Geographic
 
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowanie:
TomaszL (06 sty 2024, 11:16)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Ooo! Przeprowadzałam z nim kiedyś wywiad! Napisał w polskim NatGeo on Damie z Gronistajem.
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Na Kujawach, a dokładnie we Włocławku czyli rewirze Oldmalarza odnaleziono w Wiśle najprawdopodobniej miecz wikingów z czasów powstawania polskiej państwowości.

Obrazek

więcej: >>>national-geographic.pl
 
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

Barabasz pisze: 15 sty 2024, 10:34 Na Kujawach, a dokładnie we Włocławku czyli rewirze Oldmalarza odnaleziono w Wiśle najprawdopodobniej miecz wikingów z czasów powstawania polskiej państwowości.

Obrazek

więcej: >>>national-geographic.pl
 

 
WOW! No piękne znalezisko! 
Brunhilda
Zlotowicz
Zlotowicz
Posty: 7158
Rejestracja: 10 lip 2013, 04:07
Płeć: Kobieta
Podziękował;: 90 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Brunhilda »

I też Jakub Rybski opisał!
Awatar użytkownika
Barabasz
Forowy Badacz Naukowy
Forowy Badacz Naukowy
Posty: 3879
Rejestracja: 25 sie 2015, 10:43
Miejscowość: Antoninów
Płeć: Mężczyzna
Podziękował;: 114 razy
Otrzymał podziękowań: 137 razy

Re: Odkrycia w Polsce

Post autor: Barabasz »

Bo dalszych badaniach i zdjęciu RTG ukazał się zarys napisu "Ulfberht" i zdobienia złocenia i srebrzenia w stylu skandynawskim. Miecz zatem najprawdopodobniej wykonano w Nadrenii, a zdobiono przez skandynawskich rzemieślników, co nie oznacza że był mieczem Wikinga.
Takich mieczy zachowało się w Europie dotychczas 170, znajdowano je od Norwegii po Ukrainę. Wstępnie określa się czas wytworzenia miecza na IX-X wiek.

Obrazek
 
Za ten post autor Barabasz otrzymał podziękowanie:
TomaszL (21 sty 2024, 10:05)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia, poszukiwanie skarbów i eksploracja”